Aloes i Kleopatra

Nazwa aloes pochodzi o słowa hebrajskiego halal oznaczający błyszczący, gorzki. Trwałe miejsce w medycynie ma aloes dzięki liściom i cennym składnikom jakie się w nich znajdują. Na świecie znanych jest ponad 300 gatunków aloesów. Są one odporne na suszę i tym samym mogą się utrzymywać w każdym klimacie. Mają zdolność magazynowania wody i długi czas mogą pracować bez wody. Wysokość rośliny to niekiedy nawet 5 metrów. Są to rośliny suche, sawannowe oraz na ternach Afryki Wschodniej i Południowej występują najczęściej.

Arystoteles radził uprawiać

Już od najdawniejszych czasów była to roślina doceniana, traktowana jako lecznicza, magiczna, symboliczna. Pierwsze zapiski o tym mamy już sprzed czterech tysięcy lat. Między innymi również Arystoteles radził Aleksandrowi Wielkiemu, by szukać ojczyzny tej rośliny i rozpocząć jej uprawę. Od wieków był to środek stosowny na wiele chorób. Przede wszystkim jako środek przeczyszczający oraz leczący kontuzję, skaleczenia, pęknięcia skóry. Miał działanie łagodzące ból i hamujące wypadanie włosów. Poprawiał krzepnięcie krwi.

Żel z aloesu

Jak podają nam źródła Kleopatra stosowała żel z aloesu jako środek na rozjaśnienie skóry. Egipcjanie wykorzystywali aloes do balsamowania ciał. Był sadzony blisko cmentarzy jako symbol pokoju i pokarm dla zmarłych. Również w Biblii znajdują się odniesienia do aloesu. dotyczą one drzewa aloesowego, które paląc się wydziela aromatyczny zapach o działaniu uspokajającym, lecz nie jest spokrewnione z Aloesem. Na terenie Afryki był to produkt stosowny do mycia skóry, jako zabezpieczenie przed komarami, poceniem się czy nadmiernym słońcem.

Produkty z zawartością aloesu

Wykorzystywali go również myśliwi, by likwidować zapach potu, który mógł sygnalizować obecność zwierzętom., w starożytności kupcy arabscy rozprowadzali aloes po całym świecie. W Anglii znany był w X wieku a dzięki Albertowi Wielkiemu pojawił się w Europie Środkowej i Zachodniej. Liście aloesu były traktowane jako panaceum na rany. Ich skład jest tak bogaty, że w sumie jest tam blisko 300 cennych składników. To sprawia, że lecznicze działanie aloesu jest szeroko zakrojone. Z tego powodu tak naprawdę na większość schorzeń jakie nam dokuczają zewnętrznie czy wewnętrzne aloes może być pomocą.